سخن دوست
خانه / بتن آماده

بتن آماده

فرآیند تولید بتن آماده :

 

با تهیه و تامین سیمان از کارخانجات معتبر مختلف کشور و مصالح سنگی از معادن مختلف و انتقال آن به کارخانه، مواد اولیه‌ی بتن پس از انجام تست ها و آزون های کیفی قابل استفاده میباشد.در این واحد تولیدی براساس نیاز مشتریان بتن آماده تا رده مقاومتی C50 تولید می‌گردد. بدین منظور طرح اختلاط بتن موردنظر مشتریان طبق برنامه به ایستگاه های بچینگ پلانت ارائه میگردد تا حجم و میزان مشخص شده ای از مواد اولیه مخلوط نموده و آماده ارسال گردد.

با انجام این مرحله بصورت مکانیزه (اختلاط سنگدانه ها، سیمان و آب با نسبت مشخص و دقیق) در واقع محصول بصورت نیمه آماده در ماشین آلات حمل یا تراک میکسرها ریخته شده و به محل پروژه مشتری اعزام میگردد. در طول مدت انتقال تا محل پروژه با چرخش دورانی دیگ تراک میکسر بتن بصورت مخلوط تر (دارای رطوبت) آماده و قابل استفاده گردد.

در کارگاه مشتریان نیز با توجه به وضعیت پروژه (در چه قسمتی بتن‌ریزی انجام می‌شود) محصول بتن آماده از طریق ماشین آلات مربوطه پمپاژ گردیده یا اصطلاحا” بتن ریزی انجام می شود. پس از انجام بتن‌ریزی میبایست مراتب عمل آوری بتن مدنظر کارفرمایان قرار گیرد.

 

عمل آوری بتن :

 

عمل آوری فرآیندی است که طی آن از افت رطوبت بتن جلوگیری شده و دمای بتن در وضعیت  رضایت بخشی حفظ می شود. این واکنش عامل افزایش مقاومت بتن یا همان گیرش سیمان است. عمل آوردن بتن تاثیر بسزایی روی ویژگی های بتن سخت شده، از جمله کاهش نفوذپذیری و مقاومت در برابر یخ زدن و آب شدن دارد. عمل آوردن باید بلافاصله پس از تراکم بتن آغاز شود تا بتن را از گزند عوامل زیانبار محافظت نماید. عمل آوردن بتن از مفاهیم سه‌گانه‌ی ذیل تشکیل یافته است:

 

۱-مراقبت :

به مجموعه تدابیری گفته میشود که باعث شود سیمان موجود در بتن به مدت کافی مرطوب نگه داشته شود، به طوری که حداکثر میزان آبگیری آن چه در لایه های سطحی دانه ها و چه در حجم آنها صورت پذیرد.

 

۲-محافظت :

به مجموعه تدابیری اطلاق می شود که مانع اثر نامطلوب عوامل بیرونی، ماننده شسته شدن به وسیله ی باران یا آب جاری، سرد شدن سریع یا یخبندان، لرزش، ضربه و مشابه آنها، بر روی بتن جوان می شوند.

 

۳-پروراندن بتن :

تسریع گرفتن و سخت شدن آن به کمک حرارت می باشد. عبور و مرور کارگرانم بر روی قطعات بتنی تازه ریخته شده، حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از اتمام بتن ریزی، به هیچ وجه مجاز نیست، پیمانکار باید تدابیر لازم را در این موارد برای عبور و مرور کارگران فراهم نماید.

 

*توجه : 

برای عمل آوری باید رطوبت نسبی حداقل ۸۰درصد باشد.در صورتی که رطوبت کمتر از این مقدار شود، عمل آوری متوقف شده و در صورتی که به بالای ۸۰درصد بازگردد فرآیند هیدراسیون دوباره شروع خواهد شد. از این رو از دیدگاه علمی، حفظ رطوبت بتن برای ۷ روز توصیه میشود. در شرایطی که این کار ممکن نباشد حداقل زمان عمل آوری بتن نباید کمتر از ۲ روز باشد.